Žüpe pa vampi nejbojši v Vogričovcih
Kdo kuha najboljšo prežganko, kislo juho, vampe, gobovo smetanovo juho...
Med ohranjanje starih običajev in kulturne dediščine, kamor sodi tudi kulinarika naroda, gotovo sodijo tudi različne prireditve, kjer tekmujejo v kuhanju različnih starih jedi. In tovrstnih dogodkov, prikazov in tekmovanj je tudi na severovzhodu države, iz leta v leto več. Zato kuhanje jedi na žlico, katerih okus spominja na tiste izpred mnogih let, ko so vampe, kisle juhe, golaže, paprikaše in prežganke kuhale naše mame in babice, še ni pozabljeno. In okusi so še vedno zelo podobni tistim, starim. To so dokazale številne ekipe, ki so se udeležile kuhanja jedi na žlico v kotličku, ki ga je minulo soboto v Vogričevcih pri Ljutomeru pripravilo domače Društvo za ohranitev jedi naših babic – Kihača, katero vodi Igor Slokan.
V primerjavi z nekaterimi drugimi prireditvami, ko je že v naprej znano, kaj bodo kuhale vse ekipe, je v Vogričevcih 13 ekip kuhalo jedi na žlico po lastni izbiri. In bilo je kar nekaj zanimivih jedi ob katerih so se kljub veliki vročini mnogim cedile sline. Komisija, v kateri so bili Lidija Zebec, finalistka televizijske oddaje Gostilna išče šefa, Darko Brišar in Božo Tomažič, je prvo mesto soglasno podelila Juršinski kisli juhi, ki jo je skuhala ekipa „Marta Juršinci". Gostilna Zvezda Ljutomer si je drugo mesto prislužila z vampi, Catering Slokan Ljutomer pa tretje z gobovo smetanovo juho. Za najbolj izvirno jed so izbrali pristno domačo prežganko, ki jo je pripravilo ŠRD Kostanjevica. Med trinajstimi ekipami so podelili še nekaj posebnih priznanj. Izbrali so najbolj urejeno ekipo, kar je bila MK Jurovški Zmaji. Najlepše urejen delovni prostor je imela Gostilna Izvir iz Gornje Radgone. Gasilsko društvo Ljubečna je imelo najstarejšo ekipo, Catering Slokan Ljutomer pa najmlajšo. Prav vse ekipe so prejele priznanja za sodelovanje na Tekmovanju za ohranitev jedi iz kotličkov naših babic.
Dobrote iz kotličkov vseh vrst, barv in velikosti so teknile številnim obiskovalcem, ki so se zbrali v Vogričevcih. Kuharji in jedci so si do poznih ur izmenjevali recepte jedi na žlico. Predsednik Kihače, neutrudni Igor Slokan pa je vesel, da se tudi mladi trudijo pri ohranjanju kulinarične dediščine, zato kmalu načrtuje nova kuharska srečanja in dogodke.